Superblog o ucieczce na wieś
10988
page-template-default,page,page-id-10988,theme-bridge,bridge-core-3.0.7,qi-blocks-1.2.5,qodef-gutenberg--no-touch,woocommerce-no-js,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.6.6,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-29.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-8015
My oboje dwoje dwa
Hej. To my ?

Jeśli marzysz o ucieczce z miasta, planujesz czmychnąć w dziką głuszę i nie wiesz jak się do tego zabrać – to miejsce jest stworzone dla Ciebie. Piszemy o tym jak żyje się z dala od zgiełku, o kosztach, radościach, o szczęściu, stylu, zdrowiu, pasji i… o lenistwie.

 

Najprawdopodobniej nigdy się nie spotkaliśmy…
I nie wiemy co Cię na nasz blog sprowadza: przypadek, wyszukiwarka, jakaś siła lub może dobre duchy, które krążą nad Bocianką? Ale wspaniale, że jesteś.

 

Poznajmy Się

 

Nie spotkaliśmy się wcześniej, bo Warszawa to duże miasto, a i my przed Warszawą długo krążyliśmy po Polsce, pomieszkując w Toruniu, Szczecinie, Kołobrzegu, Pile, Poznaniu. Mogliśmy spotkać się na łamach „Kalendarza Szalonego Małolata”, bo Jacek był jego twórcą i głównym medium. Mogliśmy usłyszeć się na antenie radia RMF FM albo widzieć gdzieś w redakcjach gazet, agencjach reklamy, konferencjach prasowych, przy nagraniach filmowych lub na kolei, bo i tam pracowaliśmy.

 

Chyba też nie zdążyliśmy jeszcze spotkać się w Bociance, bo to mikro-miejsce strzeżone przez psa, który dobroć ma wpisaną w bursztynowy kolor oczu, ale gdy zbliżają się goście – zawsze daje nam znać basowym, ostrzegawczym szczekaniem.

 

A zatem: dzień dobry. Albo dobry wieczór. Po raz pierwszy.

 

O nas krótko. Jesteśmy parą składaków po przejściach. Nasz mentalny wiek to 38-40 lat, metrykalnie pokolenie 50+, Jacek dodatkowo ma włosy w odcieniu białego srebra, Ania zaś – głównie z powodu zdrowego odżywiania – nie ma żadnych wad poza jedną: nie pije alkoholu.

 

EDIT Jacka: nieprawda, moje nalewki testuje po łyżeczce. I lubi mój absynt!

 

W ciszę i zieleń Bocianki popchnął nas przypadek. Przez trzy lata zmienialiśmy to miejsce nowymi pomysłami, pracowitością, litrami potu, miłością i historią własnych doświadczeń. Toczyliśmy nocne dyskusje i spory, pracowaliśmy jednocześnie na dwóch-trzech etatach, a pilnując postępu prac przejeździliśmy prawie 80 tysięcy kilometrów na trasie Warszawa-Siemiatycze-Bocianka-Warszawa.

 

Co Nam Się Udało?

 

Co nam się udało? Remont domu, budowa i tworzenie ogrodu, montaż fotowoltaiki, pompy ciepła, ekologicznej oczyszczalni ścieków i rekuperacji, budowa ziemianki, drewutni, stodoły i zmiana obory w przytulne domiszcze, wystrój wnętrz, kopanie dołów, sadzenie drzew, wojna z myszami i eternitem oraz setka innych zajęć, z których większość była dla nas nowa, odkrywcza.

 

To pierwsze zdjęcie, które zrobiliśmy w nowej rzeczywistości:

 

 

Nie zanudzimy Cię naszą historią, bo chcemy pisać raczej o prawdach uniwersalnych, o zdarzeniach, które mogą spotkać każdego. Ale oczywiście – będziemy też pisali o Bociance, o siedlisku, które stało się naszym domem. O stylu życia wypełnionym pracą, zapachem pieczonego chleba i lenistwem. O wszystkim, co ma/miało znaczenie dla nas i może mieć znaczenie dla Ciebie.

 

Zamkniemy ten blog, jeśli większość Czytelników uzna, że jesteśmy już starymi zgredami, których nie chce się czytać.

 

EDIT Ani: nigdy nie będę starą zgredką!

 

Ale na razie czujemy dziką radość tworzenia. Dzielenia się doświadczeniami, pomysłami, wiedzą. I energią. Jeśli potrzebujesz tej energii, wiedzy, odpowiedzi na swoje wątpliwości – wpadaj tu do nas jak najczęściej.

 

Dlaczego Warto Czytać Nasz Blog?

 

Pomijając, oczywiście, czar i urok osobisty dwojga autorów, warto tu wpadać, gdy poszukujesz informacji o:

 

 • Plusach i minusach wiejskiego życia
 • Codziennych wydatkach i możliwościach zarobkowania na wsi
 • Kosztach zakupu, remontach i narzędziach niezbędnych do przetrwania
 • Planowaniu inwestycji
 • Tworzeniu ogrodu, sadu i jagodnika, ekologicznej uprawie roślin i ziół
 • Zdrowym odchudzaniu, najciekawszych wiejskich potrawach, ziołach i nalewkach
 • Stylu życia na wsi, wiejskiej modzie i walonkach
 • Walce ze stresem, bezsennością i cholesterolem
 • Dzieciach, wnukach i małżeńskich rozterkach
 • Szajbusach, którzy pofrunęli na wieś i świetnie się na niej czują
 • Strachu przed przyszłością

 

Nic tak nie działa na wyobraźnię, jak prawda podawana wprost. Nie będziemy lukrowali rzeczywistości. Wiemy, gdzie udało nam się zaoszczędzić, a gdzie słono przepłaciliśmy. Wiemy, co nam się udało, a co można było zrobić lepiej. Umiemy też dobrze oceniać przydatność gadżetów, narzędzi i materiałów, które wpychają nam producenci – będziemy je testowali i poddawali własnym ocenom.

 

 

Będziemy pomagali Ci przetrwać, podnosili na duchu, poprawiali humor lub występowali w roli coachów: podążaj naszym śladem, nie popełniaj naszych błędów. A przede wszystkim chcemy się zaprzyjaźnić. I spróbować Cię przekonać, że w każdym wieku można kochać się i zacząć życie od nowa.

 

Ania i Jacek

 

 

PS. Na zdjęciu Ania – to ta z prawej, Jacek – to ten z lewej. Albo jakoś na odwrót..