Superblog o ucieczce na wieś
148
post-template-default,single,single-post,postid-148,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-3.0.7,qi-blocks-1.2.5,qodef-gutenberg--no-touch,woocommerce-no-js,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.6.6,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-29.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-8015
Jak zbudować ziemiankę

Jak zbudować ziemiankę? Sprawdź to! (1)

Nie musisz stawiać ziemianki, choć to coraz bardziej modne. Odpuść, jeśli nie chcesz brnąć w koszty, bo budowa ziemianki to spory wydatek. Nie buduj, jeśli nie jest ci naprawdę potrzebna. W ogóle: pomiń ten wpis, wyrzuć ziemiankę z planów! Choć wtedy nie będziesz wiedział, co tracisz…

Uwielbiam jej chłód i ciszę. Nasza piwniczka ogrodowa powstała, bo musiała powstać. Długo zastanawialiśmy się na tym – jak zbudować ziemiankę? Dodajmy – zaczęliśmy jej budowę PRZED remontem domu. Jako pierwszą z naszych inwestycji w Bociance. Dlaczego? Trudno nam sobie było wyobrazić, że mieszkamy na wsi, że żyjemy tak, jak w naszej pamięci żyli dziadkowie Ani i moi, i że w tym życiu nie ma miejsce na ziemiankę.

We wspomnieniach Ani ziemianka ma miejsce znaczące. Była równie tajemnicza, jak strych w dziadkowym domu, a miała jeszcze tę dodatkową zaletę, że kryły się w niej przesmaczne skarby. Moje wspomnienia z ziemiankami są bardziej prozaiczne: u dziadków piwnica ziemna służyła do przechowywania ziemniaków i produkcji bimbru, zakazanej w czasach komuny. Była więc swoistym undergroundem, choć jako smarkacz nie zdawałem sobie z tego sprawy.

Uznaliśmy więc, że ziemiankę zbudować chcemy i tak też się stało. Po trzech latach od podjęcia tej decyzji mogę powiedzieć, że jesteśmy specjalistami od ziemianek – wiemy dziś na własnym przykładzie, co udało nam się bardzo dobrze, a gdzie zwyczajnie daliśmy ciała. W tym cyklu wpisów chcemy więc podzielić się z Tobą naszymi doświadczeniami z budowy i eksploatacji piwnicy ziemnej, nazwanej na użytek urzędników ze starostwa „magazynem produktów rolnych i ogrodniczych”.

Jak zbudować ziemiankę?

Nasza ziemianka jest przykładem kompromisu: drzwi zwrócone są w stronę północnego-zachodu, a dwa okienka strzelają niemal idealnie w kierunku północy. Powód takiego usytuowania piwnicy był prosty – chcieliśmy patrzeć na nią z okien werandy. Serio. Zamarzyła nam się ziemianka, która jest zewnętrznie ŁADNA i cieszy oko, gdy siedzimy przy porannej kawie. Pragmatyzm pragmatyzmem, u nas zwyciężyła estetyka otoczenia. I nie żałujemy.

A jak zbudować ziemiankę? Jeśli chcecie się dowiedzieć – wszystko o ziemiance znajdziecie w naszym e-booku: „Jak zbudować ziemiankę?”.

Tam jest wszystko o technice, projekcie, pozwoleniach, wymiarach, przepisach prawa, zastosowaniu i błędach, których nie wolno popełnić. I nie popełnicie ich, poznając naszą przygodę z ziemianką. Zapraszamy do lektury!

Ebook dostępny jest tutaj: Jak zbudować ziemiankę?

Jacek

POLECAMY RÓWNIEŻ: Jak zbudować szklarnię za mniej niż 500 złotych?

2 komentarze
 • Ela
  Posted at 20:19h, 22 lutego Odpowiedz

  Cześć! Szukam informacji na temat tego, czy ziemianka podlega podatkowi od nieruchomości (jako budynek). Czy wiecie coś na ten temat? Bo jeżeli nie jest wymagane pozwolenie na budowę na podstawie przepisu, który mówi, że budynki gospodarcze o określonej powierzchni podlegają tylko zgłoszeniu, to wynika z tego, że ziemianka jednak budynkiem jest.

  • Jacek
   Posted at 21:37h, 22 lutego Odpowiedz

   Tak, jest budynkiem gospodarczym.

Post A Comment