Ekobiblioteka: posłuchaj o czystym powietrzu
6902
post-template-default,single,single-post,postid-6902,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-3.0.7,qi-blocks-1.2.5,qodef-gutenberg--no-touch,woocommerce-no-js,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.6.6,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-29.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-8015

Ekobiblioteka: posłuchaj o czystym powietrzu

Rządowy fundusz uruchomił cykl bezpłatnych audiobooków związanych z tematyką czystego powietrza. W ogólnodostępnej aplikacji mobilnej Audioteki można już posłuchać pierwszego audiobooka. Kolejne są w przygotowaniu.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpadł na pomysł przygotowania cyklu materiałów audio, promujących zachowania proekologiczne. Ekobiblioteka dostępna jest za darmo w aplikacji mobilnej Audioteka. Można ją pobrać w sklepach AppStore i Google Play.

Ekobiblioteka w dobrym trendzie

Pod adresem www.ekobiblioteka.audioteka.pl znajdują się wszelkie informacje o projekcie. Cztery audiobooki od NFOŚiGW zostaną darmowo udostępnione w aplikacji mobilnej Audioteki.

Skąd pomysł na ekobibliotekę? – Korzystamy z nowych możliwości opowiadania ludziom o klimacie, czystym powietrzu i skutkach zdrowotnych trującego nas smogu – wyjaśnia Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny. – Mamy nadzieję, że będziemy inspiracją dla innych instytucji czy firm. Warto docierać do ludzi na wszystkie możliwe sposoby. Interesuje nas efekt końcowy. Im więcej, częściej i głośniej będziemy mówić o ekologii, tym większa szansa na zmianę codziennych nawyków, które mają realny wpływ na to, w jakim środowisku żyjemy.

Ekobiblioteka w wersji audio

Jedna z przygotowywanych książek w wersji audio to „Uduszeni” Beth Gardiner, wydana nakładem wydawnictwa Relacja. To zbiór rozwiązań dotyczących smogowego problemu. Znana amerykańska dziennikarka podróżuje po świecie, rozmawia z naukowcami i przedstawia historie ludzi walczących o zdrowszą przyszłość. – Książka na przełomie roku trafiła za naszym pośrednictwem do posłów i senatorów. Teraz chcemy ją upowszechnić szerzej. Wszyscy zainteresowani będą mogli poznać toksyczną prawdę o powietrzu, którym oddychamy – podkreśla szef NFOŚiGW.

Co można znaleźć w ekobibliotece?

Tymczasem można już odsłuchać książkę Jakuba Chełmińskiego pt. „SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?”, wydanej nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. Odsłuchanie tej pozycji pozwoli odbiorcom zrewidować fakty i mity narosłe wokół smogu. Wydawnictwo odpowiada na takie pytania, jak m.in.: co bardziej truje – diesel czy benzyna? Czy wdychając zanieczyszczone powietrze, będziemy żyć rok krócej? Dlaczego wiele maseczek antysmogowych jest nieskutecznych?

Następne audiobookowe odsłony przewidziano w marcu i kwietniu br. Każda z książek będzie dostępna bezpłatnie przez trzy miesiące, a po tym czasie wejdzie do płatnego katalogu Audioteki.

Ekobiblioteka zostanie urozmaicona podcastami na tematy związane z problematyką poruszaną w udostępnianych książkach. Można się ich spodziewać w I i II kwartale tego roku.

–  Jestem przekonany, że szukanie nowych rozwiązań na ekologiczny dialog odbije się szerokim echem wśród naszych licznych odbiorców, którzy chętnie skorzystają z bezpłatnego contentu. Dostrzegamy ekotrendy na rynku i zainspirowani współpracą z NFOŚiGW myślimy o poszerzeniu o tę tematykę naszej oferty – podsumowuje prezes Audioteki, Marcin Beme.

Jacek

POLECAMY RÓWNIEŻ: Biodegrapak zamiast recyklingu

Foto: Foto-Rabe z Pixabay 

No Comments

Post A Comment