Jak oszczędzać energię? 20 porad dla opornych
6504
post-template-default,single,single-post,postid-6504,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-3.0.7,qi-blocks-1.3.4,qodef-gutenberg--no-touch,woocommerce-no-js,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.8.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-29.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-8015

Jak oszczędzać energię? 20 porad dla opornych

Śpisz, a tu coś stale Cię okrada… I nie jest to osteoporoza 🙂 Energia elektryczna z urządzeń ustawionych nocą w pozycji stand-by kosztuje nas średnio 60 złotych rocznie. A to tylko jedna z takich „dziwnych” pozycji. Jak oszczędzać prąd przez cały rok?

Mamy dla Was ponad 20 ciekawych porad pod szyldem: Jak oszczędzać energię? Wydaje się paradoksem, że w dobie energooszczędnych urządzeń elektrycznych ciągle jeszcze mówimy o oszczędzaniu, a jednak… Dzięki kilku prostym i zgrabnym trickom możemy wydać rocznie mniej o kilkaset złotych. A czasami oszczędności mogą być dużo większe!

Jak oszczędzać energię kosztem… pilota?

Tryb czuwania to naprawdę bardzo wygodne rozwiązanie. Wszystko możesz uruchomić jednym dotknięciem pilota… i od razu działa. Ale to jednocześnie najbardziej elegancki i cichy złodziej naszych pieniędzy.

Żaden z naszych domowych sprzętów nie czuwa za darmo: niektóre urządzenia potrafią pobierać nawet 17-20W w ciągu nocy. Niby nic? Pomyśl: już 5W mocy zainstalowanej i włączonej przez 24 godziny to koszt roczny około 30 złotych!

Nie pozostawiaj zatem urządzeń elektrycznych w trybie „czuwania”. Po prostu je wyłączaj. Ich zużycie podczas trybu czuwania jest większe aż o 45%!

Co można/trzeba/warto zrobić? Po pierwsze – podłączyć wszystkie urządzenia do jednej listwy z wyłącznikiem. W ten sposób uda się wyłączyć na noc i włączyć ponownie wszystkie urządzenia z pomocą jednego wyłącznika.

Po drugie: wyjeżdżając na dłużej, na weekend lub urlop), wyłącz routery, komputery, ładowarki podłączone do sieci elektrycznej, drukarkę – tylko ta ostatnia, podłączona na stałe do prądu może Cię kosztować kilkadziesiąt złotych rocznie! Niektóre komputery stacjonarne przez cały czas zasilają gniazda USB – warto je również wyłączyć z kontaktu.

Gotuj z głową, czyli taniej

Przykrywka położona na garnku pozwala zmniejszyć zużycie energii o 15 procent! Żeby zaoszczędzić kolejne 20 proc. stosuj garnki o średnicy większej niż wielkość płyty grzejnej – wówczas cała energia zostanie zużyta na podgrzewanie naczynia.

Twój czajnik zużywa około 20 procent energii mniej niż płyta grzejna. A więc? Kiedy gotujesz makaron, warzywa lub kaszę zalej je zagotowaną wodą z czajnika. Pod koniec grzania – wyłącz kuchenką, by w pełni wykorzystać dostarczoną już energię. Niektóre kuchenki z płytą ceramiczną mają funkcję tzw. zmiennej wielkości grzejnika lub „wskaźnik wykorzystania ciepła resztkowego”. Jeśli zamierzasz zmienić swoją kuchenkę, szukaj właśnie nowych modeli z takimi funkcjami – one pozwalają zaoszczędzić do 17 procent energii!

Gotuj tylko tyle wody w czajniku, ile potrzebujesz do bieżącego spożycia. Czyść swój czajnik! Kamień, który osadza się na jego płycie lub spirali zwiększa zużycie energii o 25 procent! Jeszcze więcej zaoszczędzisz gotując wodę pod szczelnie domkniętym wieczkiem.

Podczas pieczenia w piekarniku sprawdzaj stan potraw jak najkrócej. Wyłącz piekarnik na kilka minut przed zakończeniem procesu pieczenia –energia cieplna zadziała siłą rozpędu. Kiedy w przepisach nie ma precyzyjnie wskazanych temperatur i są wskazówki „od-do” lub „co najmniej”, stosuj tylko najniższy poziom wskazanej temperatury. Zaoszczędzisz w niektórych sytuacjach nawet  do 50 procent energii!

Czy lodówka zużywa prąd? Nie. Ona go pożera!

Jak wynika ze statystyk podanych przez Agencję Rynku Energii, że w polskich domach najwięcej energii elektrycznej zużywają chłodziarki. Działają przez 24 godziny na dobę, praktycznie bez przerwy przez cały rok. Ich udział w rachunkach za zużytą energię elektryczną w gospodarstwie domowym potrafi przekroczyć 30 procent!

Można te koszty obniżyć zarówno na etapie planowania kuchni, jak i w trakcie użytkowania chłodziarki. Przede wszystkim – ustaw ją jak najdalej od źródeł ciepła. Nie powinna zatem stać blisko kaloryfera, pieca, kuchenki a nawet zmywarki. Jeśli będzie miała więcej ciepła wokół siebie, sama zużyje więcej energii.

Pozostaw za nią około 8-12 cm wolnej przestrzeni, która służy do wymiany powietrza. Nie ustawiaj jej na najwyższy poziom chłodzenia. Najniższa temperatura w chłodziarce powinna wynosić 5-7 stopni, optymalna temperatura zamrażalnika to -18 stopni. Jeden stopień w dół to zwiększenie zużycia energii o 5 procent!

Odmrażaj lodówkę. Szron, który chroni zamrażalnik swoją grubością „zaledwie” 3 milimetrów, zwiększa zużycie prądu o 10 procent. Zanieczyszczona (zakurzona) spirala na plecach lodówki także ma wpływ na marnowanie energii. Możesz przez to zwiększyć koszty eksploatacji lodówki nawet o 30 procent!

To oczywiste, że do lodówek nie wkładamy ciepłych ani tym bardziej gorących potraw. Otwieramy jej drzwi na krótko. Kiedy wykładasz produkty z zamrażalnika i wiesz, że nie będą od razu potrzebne, włóż je do komory chłodziarki – zmniejszy to ilość energii niezbędnej do chłodzenia, a Twoje produkty i tak powoli ulegną rozmrożeniu.

Pierzesz ciężko zarobione pieniądze

Coś w tym jest. Kiedy pierzesz z włączonym programem „prania wstępnego” zużywasz dużo więcej wody i energii o około 20 procent. Stosuj ten program wyłącznie do najmocniej zabrudzonych ubrań. Zwróć uwagę na pełne załadowanie bębna pralki, ograniczasz w ten sposób zużycie energii nawet o 35 procent.

Jak oszczędzać energię przy praniu

Najlepsze są pralki z funkcją ekonomicznego prania – wykorzystuj ją! Tak samo dobrze działa skrócenie czasu wirowania odzieży – jeśli masz taką opcję, oszczędzasz około 10 procent energii.

Zmywarka włączona kilka razy – bez pełnego „dopakowania” – zużyje odpowiednio więcej energii. Nie rezygnuj z programów szybkiego zmywania, bo pomagają w oszczędzaniu – zwłaszcza, gdy naczynia nie są mocno  zabrudzone. Kiedy planujesz zakup zmywarki, kupuj taką z oznaczeniem EKO/BIO. Te modele posiadają system oszczędzania energii, który ogranicza jej zużycie o 25-30 procent.

Jak oszczędzać energię? Oszczędnościowa  drobnica

Każdy z tych drobnych elementów może mieć spory wpływ na wielkość zużycia energii w Twoim domu. Pamiętaj o tzw. mocy biernej – kiedy np. włączasz żelazko, najwięcej prądu zużywa ono w trakcie dochodzenia do żądanej temperatury, tuż po włączeniu. Stąd wniosek – prasuj jednorazowo więcej ubrań, nie opłaca się włączać żelazka dla pojedynczego elementu odzieży.

  • Nie włączaj telefonu do ładowarki, gdy jego bateria jest jeszcze względnie pełna. Oszczędzasz zarówno energię elektryczną, jak i samą baterię.
  • Nie zostawiaj w gniazdach zasilaczy po zakończeniu ładowania komputerów.
  • Dostosuj moc żarówek do pomieszczeń. Nie zostawiaj światła włączonego w pustych pomieszczeniach.
  • Używając żarówek energooszczędnych, kiedy chcesz wyjść na moment z pomieszczenia, nie wyłączaj światła. (Patrz powyżej informacja o mocy biernej.) Czas pomiędzy jednym włączeniem i wyłączeniem żarówki to minimum 2 minuty.

  • Stosuj termostaty w pomieszczeniach, które ogrzewane są przy użyciu energii elektrycznej (przewody lub folie). Ustawiając w odpowiedni sposób temperatury grzania i dostosowując je do zmieniających się warunków atmosferycznych możesz zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie!
  • Kupuj urządzenia oznakowane klasą energetyczną A++ lub A+++. Różnica pomiędzy nimi a klasą poboru energii A lub A+ potrafi wynieść nawet 50 procent! To daje naprawdę spore korzyści w eksploatacji!

Finalnie – szukając oszczędności w kosztach energii elektrycznej – możesz pomyśleć o zmianie dostawcy. To nie jest specjalnie skomplikowana procedura, a może przynieść spore pożytki dla Twojego portfela.

Generalnie… włącz kalkulator. Przejrzyj swoje rachunki za energię, zobacz jaka jest moc poszczególnych odbiorników i policz… ile można zaoszczędzić, gdy konsekwentnie wcielisz w życie AKCJĘ O!

O – jak oszczędzanie 🙂

Jacek

Foto: difisher , Steve Buissinne , fancycrave1 , PIRO4D z Pixabay oraz Szymon Koszczuk

No Comments

Post A Comment