ziemianka: jak zbudować

Ziemianka ogrodowa – jak ją zbudować? Kup ebook! (2)

Ziemianka ogrodowa (albo piwniczka ogrodowa) to przyjemność w czystej postaci. Latem nie ma nic bardziej relaksującego niż kieliszek chłodnego białego wina przyniesionego prosto z piwniczki. Świetnie smakuje trzymane w niej piwo, ale prawdziwy raj mają warzywa i owoce. Jabłka ułożone we wrześniu pachną jak świeże jeszcze w kwietniu… Ale żeby do tego błogostanu dojść potrzebne są: chłodna głowa, cierpliwość i dobrzy fachowcy.

Stanęliśmy przed tym dylematem: jak zbudować ziemiankę…? Wydawało nam się, że im głębiej wbijemy się w ziemię, tym bardziej stabilna będzie temperatura wewnątrz pomieszczeń ziemianki. Pełna zgoda, ale chłodna głowa nie powinna pozwolić Ci zapomnieć, że później w tę głębię trzeba będzie schodzić i wchodzić, schodzić i wchodzić… Im głębiej się wkopiesz, tym wyżej trzeba stawiać mury i tym więcej potrzebujesz schodów. Ziemianka ogrodowa nie wybacza błędów 😉

A to wszystko pomnaża koszty, zwiększa przestrzeń zajmowaną przez piwniczkę wraz ze schodami i przedsionkiem. I nagle z małej ziemianeczki robi się naprawdę wielka budowla. Nasza ziemianka, choć ma około 14 metrów kwadratowych powierzchni pod ziemią, zajmuje obszar sięgający stu metrów kwadratowych. Spora różnica, prawda?

Ziemianka ogrodowa: jakich błędów się ustrzec?

Po pierwsze trzeba myśleć o właściwej lokalizacji. Po drugie o odpowiednim zaizolowaniu wszystkich ścian. Czy izolować posadzkę? Oto jest pytanie… I ile to wszystko będzie kosztowało…? I czy ziemianka w ogóle ma sens, do czego się przyda?

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o budowie ziemianki znajdziecie w naszym e-booku: „Jak zbudować ziemiankę?” 

Dostępny jest tutaj: Jak zbudować ziemiankę?

Jacek

POLECAMY RÓWNIEŻ: Jak zbudować piec kaflowy? 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak zbudować szklarnię za mniej niż 500 złotych?

Podziel się:
Komentarz
  • Dzień dobry.
    Wyprowadziliśmy się z miasta na wieś. Od dawna chodził mi po głowie ziemianka ogrodowa w stylu rustykalnym jak to dawniej budowało się. Natrafiłam na Pana blog, który mnie zachwycił!!! Po przeczytaniu o piwniczce ogrodowej zachorowałam na nią. U mnie poziom wód gruntowych jest wysoki około 1 metra. Czy w takim przypadku piwniczka musi stać na gruncie? Jakie Pan widzi rozwiązanie? Z jakimi kosztami należy liczyć się przy budowie ziemianki? Oczywiście wkład mojej pracy jest zerowy. Gdyby zechciał Pan przekazać sugestie czy informacje w interesującym mnie temacie to byłyby mi bardzo pomocne.

    Strona Państwa jest szalenie interesująca i redagowana w sposób logiczny.
    Serdecznie pozdrawiam.
    Helena Jasiulewicz z Rudy Żmigrodzkiej

    12 stycznia 2020
    • Witam,
      Super relacja, gratuluję pomysłu. Mam pytanie czy pod posadzką też jest izolacja przeciwilgociowa?

      5 kwietnia 2020
  • Bardzo dziękuję za obszerną odpowiedz. Też rozważałam piwniczkę betonową z gotowych elementów wraz z przedsionkiem, który można zakupić jako element osobny. Mam obawy czy da się „przykleić” przedsionek do piwniczki w sposób całkowicie szczelny. Działkę mamy dużą o,5 ha. Oprócz magazynowania przetworów i wina potrzebuję piwniczki do wyrobu własnych wędlin w lecie z ekologicznego mięsa (trzymanie mięsa w marynacie, dojrzewanie przed i po wędzeniu) a dodatkowo przeżyć w niej upalne dni. Zabieram się za szukanie sensownej ekipy budowlanej w mojej okolicy.
    Pozdrawiam,
    Helena Jasiulewicz

    13 stycznia 2020
  • Obejrzałam zdjęcie w zimowej pierzynce Państwa ziemianki. Jest niezwykle urokliwa i można zakochać się w niej. Może mi się uda coś zbliżonego.
    Wielkie dzięki i pozdrawiam serdecznie.
    Helena

    13 stycznia 2020
    • Dziękuję bardzo za odpowiedź, Proszę jeszcze o podpowiedź czy na tym styrodurze robić wylewke betonową bo tak nam podpowiadano . Z góry bardzo dziękuję .
      Pozdrawiam

      13 kwietnia 2020
  • Witam,
    Bardzo interesująco Pan opisuje poszczególne etapy . Mąż marzył o takiej ziemiance , robimy sami bez doswiadczenia ale wspieramy sie Pana doradztwem dla innych. Nasza ziemianka jest cala w ziemi z wejściem od góry , ma powstać na niej wiata ogrodowa lecz nie mamy pojęcia jak ja zailozowac na górze . Wszystko inne mamy zailozowane tak jak Pan pisal lecz stanęliśmy na gorze ziemianki i proszę o pomoc w doradzeniu nam.
    Pozdrawiam
    Liliana

    13 kwietnia 2020
  • Folia kubełkowa na fundamenty jest stosowana wgłębieniami do styropianu aby wentylowały i odprowadzały deszczówkę na dół, a u Państwa są kubełki na zewnątrz. Czy to pomyłka budowlana czy działanie w konkretnym celu?

    26 kwietnia 2020
  • Witam, też myślę nad ziemianką ale troszkę większą, gdyż posłużyła by mi jako magazyn na susz i miód pszczeli, stala temperatura gruntu to idealna chłodnia jedynie usypalbym 1m ziemi na stropie, gdyż przemarzalność gruntu w woj dolnoślaskim jest ok 80cm tylko czy wtedy nie stworze schronu?. Tak myślałem czy nie bylo by dodatkowym zabezpieczeniem wokół fundamentu umieścić rurę drenacyjną, a przy wejściu umieścić studzienkę z pompką która by wlączała sie automatycznie jesli nazbierała by się woda czy to z drenu, czy też ulewnego deszczu, wtedy spalbym spokojniej, tylko zastanawiam się nad kosztami, takowego „schronu”? bo takie 24mk chodza po głowie. Bo to co tutaj zostało umieszczone jest genialne, krótko i na temat, pomocne może bym z tą folią kubelkowa na stropie poszedł na dwie warstwy tak aby woda splywała i była poduszka powietrzna , nie wiem czy dobrze kąbinuje. Pozdrawiam

    26 maja 2020
  • Jeden z lepszych opisów wykonania!

    3 czerwca 2020
  • A może się uda … 😉

    Ja szukam ogoś kto mi ją zaprojektuje (mam decyzję geologa ze wskazaniami), wykona i da gwarancję, że dobrze wykonał.

    W internetach wszędzie są tylko gotowe betonowe. Może Pan mi kogoś poleci?

    4 czerwca 2020
      • Właśnie mi jeden architekt z okolicy odpisał, że to praca dla murarza a nie dla architekta… a to dlatego, że chcę ją murować a nie wstawiać gotowego kloca betonowego.

        No nic to 🙂 Szukam dalej. Dzięki.

        4 czerwca 2020
  • Panie Jacku, co by Pan poradził jeśli temperatura w ziemiance latem oscyluje wokół 17 st.C? Z powodu wysokiego poziomu wód gruntowych posadowiona została na ok 1 -1,2 m głębokości. Jest dobrze zaizolowana ( zero przesiąknięć ) i obłożona ziemią po sam szczyt. Posadziłem roślinność okrywową, ale nie zdążyła się jeszcze rozwinąć ( hedera ). Wszystko co tam włożę po jakimś czasie niestety gnije. Czy dodatkowe wyłożenie styropianem od wewnątrz by pomogło? Ziemianka jest dość mocno eksponowana na słońce. Drzwi zaizolowałam od wewnątrz specjalną okładziną o bardzo dobrej izolacyjności. Wykonana została dodatkowa wentylacja poprzez wyprowadzenie rury przy podłodze na głębokość ok 1,2 m na zewnątrz i na długość ok 10 m z wyprowadzeniem nad powierzchnię działki ( sugestią pewnego inżyniera miało to schłodzić dodatkowo krążące powietrze z chłodniejszej warstwy ziemi. Jak wspomniałem na wstępie temperatura jest jednak wciąż jaka jest. Proszę o radę bo już naprawdę nie wiem co zrobić. Z góry dziękuję

    21 sierpnia 2022
  • Dziękuję za odpowiedź. Trochę mnie Pan zmartwił. Jeśli dodatkowa izolacja styropianem odpada ( właściwie dlaczego? ), to obawiam się, że wszystkie pozostałe czynności oznaczać będą całkowitą ruinę tego co już zostało zrobione. Wierzchnia warstwa ziemi została pokryta geowłókniną stosowaną przy budowie dróg ( bardzo gruba ) dla uniemożliwienia rozrostu chwastów, a w licznych otworach i u podstawy posadzona hedera. Jest w trakcie rozrostu. Zerwanie tego wszystkiego to strata kolejnego roku dla osłony roślinnej ziemianki. A co Pan myśli o wyłożeniu wewnątrz sufitu i ścian płytą gipsowo kartonową pozostawiając ok 5 cm przestrzeni miedzy ścianą a płytą. Podobno taka [przestrzeń powietrzna jest także jakąś formą izolacji. Sam już nie wiem. Jestem załamany. Sporo pieniędzy, a efekt jak przy budowie zwykłej komórki. Czy temperatura w Pańskiej ziemiance ( 12 st ) jest wystarczająca? Do przechowywania przetworów zalecana jest od 8 do 10 st max. Miałby Pan może jeszcze jakiś pomysł? Będę wdzięczny za każdą radę.
    Pozdrawiam serdecznie
    Andrzej

    4 września 2022

Zostaw komentarz