ziemianka: jak zbudować

Ziemianka ogrodowa – jak ją zbudować? Kup ebook! (2)

Ziemianka ogrodowa (albo piwniczka ogrodowa) to przyjemność w czystej postaci. Latem nie ma nic bardziej relaksującego niż kieliszek chłodnego białego wina przyniesionego prosto z piwniczki. Świetnie smakuje trzymane w niej piwo, ale prawdziwy raj mają warzywa i owoce. Jabłka ułożone we wrześniu pachną jak świeże jeszcze w kwietniu… Ale żeby do tego błogostanu dojść potrzebne są: chłodna głowa, cierpliwość i dobrzy fachowcy.

Stanęliśmy przed tym dylematem: jak zbudować ziemiankę…? Wydawało nam się, że im głębiej wbijemy się w ziemię, tym bardziej stabilna będzie temperatura wewnątrz pomieszczeń ziemianki. Pełna zgoda, ale chłodna głowa nie powinna pozwolić Ci zapomnieć, że później w tę głębię trzeba będzie schodzić i wchodzić, schodzić i wchodzić… Im głębiej się wkopiesz, tym wyżej trzeba stawiać mury i tym więcej potrzebujesz schodów. Ziemianka ogrodowa nie wybacza błędów 😉

A to wszystko pomnaża koszty, zwiększa przestrzeń zajmowaną przez piwniczkę wraz ze schodami i przedsionkiem. I nagle z małej ziemianeczki robi się naprawdę wielka budowla. Nasza ziemianka, choć ma około 14 metrów kwadratowych powierzchni pod ziemią, zajmuje obszar sięgający stu metrów kwadratowych. Spora różnica, prawda?

Ziemianka ogrodowa: jakich błędów się ustrzec?

Po pierwsze trzeba myśleć o właściwej lokalizacji. Po drugie o odpowiednim zaizolowaniu wszystkich ścian. Czy izolować posadzkę? Oto jest pytanie… I ile to wszystko będzie kosztowało…? I czy ziemianka w ogóle ma sens, do czego się przyda?

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o budowie ziemianki znajdziecie w naszym e-booku: „Jak zbudować ziemiankę?” 

Dostępny jest tutaj: Jak zbudować ziemiankę?

Jacek

POLECAMY RÓWNIEŻ: Jak zbudować piec kaflowy? 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak zbudować szklarnię za mniej niż 500 złotych?

Podziel się:
Komentarz
 • Dzień dobry.
  Wyprowadziliśmy się z miasta na wieś. Od dawna chodził mi po głowie ziemianka ogrodowa w stylu rustykalnym jak to dawniej budowało się. Natrafiłam na Pana blog, który mnie zachwycił!!! Po przeczytaniu o piwniczce ogrodowej zachorowałam na nią. U mnie poziom wód gruntowych jest wysoki około 1 metra. Czy w takim przypadku piwniczka musi stać na gruncie? Jakie Pan widzi rozwiązanie? Z jakimi kosztami należy liczyć się przy budowie ziemianki? Oczywiście wkład mojej pracy jest zerowy. Gdyby zechciał Pan przekazać sugestie czy informacje w interesującym mnie temacie to byłyby mi bardzo pomocne.

  Strona Państwa jest szalenie interesująca i redagowana w sposób logiczny.
  Serdecznie pozdrawiam.
  Helena Jasiulewicz z Rudy Żmigrodzkiej

  12 stycznia 2020
  • Witam,
   Super relacja, gratuluję pomysłu. Mam pytanie czy pod posadzką też jest izolacja przeciwilgociowa?

   5 kwietnia 2020
 • Bardzo dziękuję za obszerną odpowiedz. Też rozważałam piwniczkę betonową z gotowych elementów wraz z przedsionkiem, który można zakupić jako element osobny. Mam obawy czy da się „przykleić” przedsionek do piwniczki w sposób całkowicie szczelny. Działkę mamy dużą o,5 ha. Oprócz magazynowania przetworów i wina potrzebuję piwniczki do wyrobu własnych wędlin w lecie z ekologicznego mięsa (trzymanie mięsa w marynacie, dojrzewanie przed i po wędzeniu) a dodatkowo przeżyć w niej upalne dni. Zabieram się za szukanie sensownej ekipy budowlanej w mojej okolicy.
  Pozdrawiam,
  Helena Jasiulewicz

  13 stycznia 2020
 • Obejrzałam zdjęcie w zimowej pierzynce Państwa ziemianki. Jest niezwykle urokliwa i można zakochać się w niej. Może mi się uda coś zbliżonego.
  Wielkie dzięki i pozdrawiam serdecznie.
  Helena

  13 stycznia 2020
  • Dziękuję bardzo za odpowiedź, Proszę jeszcze o podpowiedź czy na tym styrodurze robić wylewke betonową bo tak nam podpowiadano . Z góry bardzo dziękuję .
   Pozdrawiam

   13 kwietnia 2020
 • Witam,
  Bardzo interesująco Pan opisuje poszczególne etapy . Mąż marzył o takiej ziemiance , robimy sami bez doswiadczenia ale wspieramy sie Pana doradztwem dla innych. Nasza ziemianka jest cala w ziemi z wejściem od góry , ma powstać na niej wiata ogrodowa lecz nie mamy pojęcia jak ja zailozowac na górze . Wszystko inne mamy zailozowane tak jak Pan pisal lecz stanęliśmy na gorze ziemianki i proszę o pomoc w doradzeniu nam.
  Pozdrawiam
  Liliana

  13 kwietnia 2020
 • Folia kubełkowa na fundamenty jest stosowana wgłębieniami do styropianu aby wentylowały i odprowadzały deszczówkę na dół, a u Państwa są kubełki na zewnątrz. Czy to pomyłka budowlana czy działanie w konkretnym celu?

  26 kwietnia 2020
 • Witam, też myślę nad ziemianką ale troszkę większą, gdyż posłużyła by mi jako magazyn na susz i miód pszczeli, stala temperatura gruntu to idealna chłodnia jedynie usypalbym 1m ziemi na stropie, gdyż przemarzalność gruntu w woj dolnoślaskim jest ok 80cm tylko czy wtedy nie stworze schronu?. Tak myślałem czy nie bylo by dodatkowym zabezpieczeniem wokół fundamentu umieścić rurę drenacyjną, a przy wejściu umieścić studzienkę z pompką która by wlączała sie automatycznie jesli nazbierała by się woda czy to z drenu, czy też ulewnego deszczu, wtedy spalbym spokojniej, tylko zastanawiam się nad kosztami, takowego „schronu”? bo takie 24mk chodza po głowie. Bo to co tutaj zostało umieszczone jest genialne, krótko i na temat, pomocne może bym z tą folią kubelkowa na stropie poszedł na dwie warstwy tak aby woda splywała i była poduszka powietrzna , nie wiem czy dobrze kąbinuje. Pozdrawiam

  26 maja 2020
 • Jeden z lepszych opisów wykonania!

  3 czerwca 2020
 • A może się uda … 😉

  Ja szukam ogoś kto mi ją zaprojektuje (mam decyzję geologa ze wskazaniami), wykona i da gwarancję, że dobrze wykonał.

  W internetach wszędzie są tylko gotowe betonowe. Może Pan mi kogoś poleci?

  4 czerwca 2020
   • Właśnie mi jeden architekt z okolicy odpisał, że to praca dla murarza a nie dla architekta… a to dlatego, że chcę ją murować a nie wstawiać gotowego kloca betonowego.

    No nic to 🙂 Szukam dalej. Dzięki.

    4 czerwca 2020

Zostaw komentarz