Superblog o ucieczce na wieś
6072
post-template-default,single,single-post,postid-6072,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-3.0.7,qi-blocks-1.2.5,qodef-gutenberg--no-touch,woocommerce-no-js,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.6.6,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-29.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-8015

Nowy nabór w programie „Mój Prąd”

Program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych „Mój Prąd” działa już od ponad 100 dni. Cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że kolejny nabór wniosków rusza już dziś. Ile jest do wzięcia?

Dotychczasowe efekty programu „Mój Prąd” są imponujące.  Wnioski przyjmowano od 30 sierpnia do 20 grudnia 2019 r. NFOŚiGW dofinansował ponad 27 tys. instalacji PV. Na ten cel wydatkowano prawie 132 mln zł, a zainstalowana moc PV to 152 MW. Uzyskana redukcja CO2 wynosi ok. 122 tys. ton/rok.

To są efekty tylko części pierwszego rozdania programu „Mój Prąd”. Części, ponieważ nabór wniosków trwa jeszcze do 20 grudnia i ekoefektów będzie z pewnością dużo więcej.

Przypomnijmy: do rozdania był 1 miliard złotych. Na razie wypłacono i zatwierdzono do wypłaty ponad 65 milionów, a zatem można jeszcze skorzystać z kwoty ponad 900 milionów złotych. Każdy, kto stara się o dofinansowanie może liczyć na zwrot do 50 procent poniesionych kosztów inwestycji, nie więcej jednak niż 5000 złotych na jedno przedsięwzięcie.

Drugi nabór – informacje podstawowe

Dofinansowanie, jak zapewniał w rozmowie z portalem Agropolska.pl Piotr Woźny, szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, choć koszty przeznaczone do rozliczenia muszą być pomniejszone o otrzymaną dotację. W kolejnym naborze wnioski można będzie składać od 13 stycznia do 18 grudnia 2020 roku.

Fotowoltaika prosumencka przeżywa prawdziwy boom za sprawą programu „Mój Prąd”, w którym do wykorzystania mamy jeszcze prawie 90% z miliardowego budżetu. Te pieniądze pozwolą na dofinansowanie nawet 200 tys. instalacji, które mogą wygenerować ok. 1 TWh zielonej energii, a zainstalowana moc sięgnie 1,2 GW – zapowiedział dziś minister klimatu Michał Kurtyka.

Drugi nabór wniosków o dofinansowanie osobom fizycznym mikroinstalacji fotowoltaicznych potrwa do 18 grudnia 2020 r. Zasady programu nie zmieniają się. Można starać się o dotacje w wysokości nawet 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie, czyli zakup i montaż PV od 2 do 10 kW. Dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, o ile koszty przedstawione do rozliczenia zostały pomniejszone o otrzymaną dotację.

Tym razem na wnioskodawców czeka dodatkowo dedykowana strona mojprad.gov.pl.

Przejrzysty interface strony internetowej pozwala intuicyjnie odnaleźć podstawowe informacje o programie „Mój Prąd”. Znajdziemy tam między innymi instruktaż składania wniosków – zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej – oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Na stronie głównej zamieszczono liczniki, które pokazują na m.in. liczbę przyznanych dotacji i łączną moc instalacji PV w kW na obszarze poszczególnych województw oraz wartość zredukowanej emisji CO2 do atmosfery.

Popularność i sukces „Mojego Prądu” polega na jego prostocie i szybkich procedurach. Jednym z ułatwień jest możliwość składania wniosku o dotację za pośrednictwem instalatorów PV, którzy podpisali z NFOŚiGW porozumienie o współpracy. To już 49 firm z branży fotowoltaicznej, a lista ta sukcesywnie się wydłuża, bo procedowane są kolejne porozumienia.

Program wyjątkowy w skali Europy

„Mój Prąd” to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem skorzystania z programu jest umowa kompleksowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji.

NFOŚiGW umożliwił wspieranie wszystkich instalacji zakończonych po 23 lipca 2019 r. (a nie po ogłoszeniu konkursu). Od 21 października wnioski – poza formą papierową – można składać także online przez portal gov.pl (wystarczy mieć profil zaufany, np. konto w bankowości elektronicznej lub e-dowód). Innym ułatwieniem jest składanie wniosków za pośrednictwem instalatorów PV.

Program przyczyni się do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej, poprawy jakości powietrza, przede wszystkim na obszarach słabo zurbanizowanych oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Szczegóły programu dostępne są na stronie mojprad.gov.pl. Informacji o nim udzielają też doradcy energetyczni NFOŚiGW (doradztwo-energetyczne.gov.pl). Dodatkowo działa infolinia (tel. 22 45 95 990) i dwa adresy mailowe: mojprad@nfosigw.gov.pl i wnioskimojprad@nfosigw.gov.pl.

Więcej o programie „Mój Prąd”: http://nfosigw.gov.pl/moj-prad/

Pytania o program można zadawać tutaj: mojprad@nfosigw.gov.pl

Informacje o wnioskach: wnioskimojprad@nfosigw.gov.pl

Jacek

Foto: Gerd Altmann z Pixabay 

No Comments

Post A Comment