Popracuj w drewnie. To działa!


Jeśli gdzieś znajdziesz tę książkę, co może nie być proste, kup ją koniecznie! To idealny poradnik dla wszystkich, którzy zamierzają uruchomić własną pracownię stolarską, a zupełnie nie wiedzą jak się do tego zabrać.

Jestem stolarskim beztalenciem, które odważyło się zrobić swój pierwszy w życiu drewniany stół. Dość ułomny, bo skonstruowany ze starych desek i kupionego za parę groszy żeliwnego stelażu, ale za to mój własny. Proszę się nie śmiać 😉 Na zdjęciu wygląda gorzej niż w rzeczywistości :-)))) Wszystkie efekty są zamierzone, a przy jego tworzeniu nie ucierpiała żadna istota! 

 

Jego konstrukcja nie powstałaby nigdy, gdybym nie przebrnął przez lekturę książki-poradnika „Prace w drewnie. Materiały. Narzędzia. Techniki. Projekty”.

To pozycja z gatunku must have. Obowiązkowa dla mieszczuchów, którzy nie wiedzą jak trzyma się dłuto, jak pracuje szlifierka i z której strony piła tnie drewno. Na ponad 400 stronach znalazłem w niej rewelacyjny wykład o najbardziej niezbędnych narzędziach i maszynach – część z nich udało mi się już skompletować – poznałem zalety starego stołu stolarskiego i przyjrzałem się metodom łączenia drewna, cięcia, strugania, szlifowania.

Stolarstwo nie jest proste, od razu uprzedzam. Ale bywa naprawdę fascynujące, gdy z kanciastego kawałka drewna udaje się wyciosać coś więcej niż grubą deskę do huśtawki lub podstawkę pod filiżankę.

Można i trzeba zacząć od kompletowania narzędzi, ale także – od zgromadzenia surowca. Zdobyć dobry materiał, dobrze wysuszone drewno, a do tego jeszcze np. pełne uroku drewno orzecha czy jabłoni, wcale nie jest łatwo. Kiedy więc zaczynasz swoją przygodę ze stolarką, zrób mniej więcej tak jak ja: odwiedź kilka tartaków i zakładów stolarskich, zobacz czy da się kupić jakieś atrakcyjne odpady (serio, one na tym etapie są najlepsze), kup pierwsze narzędzia (piła, szlifierka, dłuto, strug itp.), a przede wszystkim – przeczytaj tę książkę.

Przy okazji: choć to raczej techniczny podręcznik, a nie beletrystyka, „Prace w drewnie” świetnie spełniają funkcję motywacyjną. Ja też tak potrafię! Ja też tak chcę! Umiem to zrobić!

I zrobiłem 🙂

Panowie PrawieStolarze – polecam do poduszki.

Jacek

„Prace w drewnie”. Wydawnictwo Arkady. Cena 69 zł.

Brak Komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Poprzedni Fioletowe ziemniaki, czyli dieta cud
Następny Zrób wewnętrzny raban. Nie gromadź stereotypów.

Poczytaj więcej

Jak zrobić wiejski serek?

Rób rzeczy małe w wielki sposób. To działa!

Ptaszory, głupcze!

6:45 itd. Wyznania (nie)młodego blogera

Jak palić efektywnie w piecu, kominku i kozie?

AAAAlergię w dobre ręce oddam!

Do tych łąk szeroko nad Niemnem rozciągnionych…

Mocno nas suszy

Orzeszkowo 14. Smakuję tę książkę.

Jak zbudować ziemiankę? Sprawdź to! (2)

Poranne mgły z lekką nutą melancholii

Przewodnik po ludziach: Pan Od Ziół

Pochwała prostoty, czyli rzecz o wiejskich meblach

Piszę o wszystkim, co mi leży na wątrobie

Pompa ciepła: męska rzecz! (1)