Popracuj w drewnie. To działa!

Jeśli gdzieś znajdziesz tę książkę, co może nie być proste, kup ją koniecznie! To idealny poradnik dla wszystkich, którzy zamierzają uruchomić własną pracownię stolarską, a zupełnie nie wiedzą jak się do tego zabrać.

Jestem stolarskim beztalenciem, które odważyło się zrobić swój pierwszy w życiu drewniany stół. Dość ułomny, bo skonstruowany ze starych desek i kupionego za parę groszy żeliwnego stelażu, ale za to mój własny. Proszę się nie śmiać 😉 Na zdjęciu wygląda gorzej niż w rzeczywistości :-)))) Wszystkie efekty są zamierzone, a przy jego tworzeniu nie ucierpiała żadna istota! 

Jego konstrukcja nie powstałaby nigdy, gdybym nie przebrnął przez lekturę książki-poradnika „Prace w drewnie. Materiały. Narzędzia. Techniki. Projekty”.

To pozycja z gatunku must have. Obowiązkowa dla mieszczuchów, którzy nie wiedzą jak trzyma się dłuto, jak pracuje szlifierka i z której strony piła tnie drewno. Na ponad 400 stronach znalazłem w niej rewelacyjny wykład o najbardziej niezbędnych narzędziach i maszynach – część z nich udało mi się już skompletować – poznałem zalety starego stołu stolarskiego i przyjrzałem się metodom łączenia drewna, cięcia, strugania, szlifowania.

Stolarstwo nie jest proste, od razu uprzedzam. Ale bywa naprawdę fascynujące, gdy z kanciastego kawałka drewna udaje się wyciosać coś więcej niż grubą deskę do huśtawki lub podstawkę pod filiżankę.

Można i trzeba zacząć od kompletowania narzędzi, ale także – od zgromadzenia surowca. Zdobyć dobry materiał, dobrze wysuszone drewno, a do tego jeszcze np. pełne uroku drewno orzecha czy jabłoni, wcale nie jest łatwo. Kiedy więc zaczynasz swoją przygodę ze stolarką, zrób mniej więcej tak jak ja: odwiedź kilka tartaków i zakładów stolarskich, zobacz czy da się kupić jakieś atrakcyjne odpady (serio, one na tym etapie są najlepsze), kup pierwsze narzędzia (piła, szlifierka, dłuto, strug itp.), a przede wszystkim – przeczytaj tę książkę.

Przy okazji: choć to raczej techniczny podręcznik, a nie beletrystyka, „Prace w drewnie” świetnie spełniają funkcję motywacyjną. Ja też tak potrafię! Ja też tak chcę! Umiem to zrobić!

I zrobiłem 🙂

Panowie PrawieStolarze – polecam do poduszki.

Jacek

„Prace w drewnie”. Wydawnictwo Arkady. Cena 69 zł.

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz