Zamiast recyklingu – biodegrapak. Opakowanie z nasionami

Uwaga, to jest dobry pomysł na biznes! Wymyślony przez George’a Bosnasa, greckiego projektanta, który w 2019 roku wygrał konkurs dla młodych designerów-innowatorów na Bałkanach.

Bosnas stworzył biodegrapak. To w sumie, można by powiedzieć, nic wielkiego – nowy rodzaj opakowania dla jajek. Sam projektant przyznaje, że można było stworzyć różne inne formy, ale padło na jajka. Biodegrapak jest ekologiczny, w całości pochodzi z recyklingu i po wykorzystaniu może spełnić zupełnie fantastyczną, nową rolę. Jest więcej niż biodegradowalny!

Pomysłowy Grek wyszedł z prostego założenia, że recykling to forma gospodarki odpadami, która sama w sobie staje się coraz droższa dla środowiska. Przekształcamy odpady i inne zużyte materiały w produkty wielokrotnego użytku, co przecież nie odbywa się bezkosztowo.

Recykling jest procesem obejmującym transport, sortowanie, przetwarzanie, a następnie przekształcanie materiałów w nowe produkty. To wszystko kosztuje. Tworzymy nowe opakowania, coraz bardziej niezbędne np. w handlu elektronicznym i usługach dostawy. Marnujemy tony papieru tylko po to, by je przetworzyć na kolejne produkty i… wrócić z nimi do fabryk, które ponownie je przerobią.

Biodegrapak w pewnym sensie przerywa ten łańcuch. To pakiet zaprojektowany tak, aby był ekologiczny na każdym poziomie. Składa się z oczyszczonej masy papierniczej, mąki i skrobi oraz – uwaga – nasion biologicznych.

Po wykorzystaniu jaj, zamiast wyrzucić opakowanie lub poddać je recyklingowi, użytkownik podlewa je lub sadzi, aby zawarte w nich nasiona mogły wyrosnąć na zielone rośliny. Główną ideą i celem jest stworzenie produktu naprawdę przyjaznego środowisku. Biodegrapak można pokruszyć lub po prostu podlewać wodą tak, jak stoi. Można zakopać w ziemi lub w doniczce. Nie tylko ulegnie biodegradacji, ale jeszcze wyrosną dzięki niemu nowe rośliny!

Biodegrapak opakowanie z nasionami

Opakowanie z nasionami

Zamiast recyklingu

Proste i piękne. Niczego nie wyrzucamy, niczego nie odsyłamy do recyklingu, dajemy opakowaniu nowe życie! Wewnątrz mogą być rośliny motylkowe, kwiaty, drzewa. Rosną i cieszą oko.

Jacek

Foto: George Bosnas

Podziel się:
Brak komentarzy

Zostaw komentarz