Zamiast recyklingu - biodegrapak
6828
post-template-default,single,single-post,postid-6828,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-3.0.7,qi-blocks-1.2.5,qodef-gutenberg--no-touch,woocommerce-no-js,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.6.6,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-29.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-8015

Zamiast recyklingu – biodegrapak

Uwaga, to jest dobry pomysł na biznes! Wymyślony przez George’a Bosnasa, greckiego projektanta, który w 2019 roku wygrał konkurs dla młodych designerów-innowatorów na Bałkanach.

Bosnas stworzył biodegrapak. To w sumie, można by powiedzieć, nic wielkiego – nowy rodzaj opakowania dla jajek. Sam projektant przyznaje, że można było stworzyć różne inne formy, ale padło na jajka. Biodegrapak jest ekologiczny, w całości pochodzi z recyklingu i po wykorzystaniu może spełnić zupełnie fantastyczną, nową rolę. Jest więcej niż biodegradowalny!

Pomysłowy Grek wyszedł z prostego założenia, że recykling to forma gospodarki odpadami, która sama w sobie staje się coraz droższa dla środowiska. Przekształcamy odpady i inne zużyte materiały w produkty wielokrotnego użytku, co przecież nie odbywa się bezkosztowo.

Recykling jest procesem obejmującym transport, sortowanie, przetwarzanie, a następnie przekształcanie materiałów w nowe produkty. To wszystko kosztuje. Tworzymy nowe opakowania, coraz bardziej niezbędne np. w handlu elektronicznym i usługach dostawy. Marnujemy tony papieru tylko po to, by je przetworzyć na kolejne produkty i… wrócić z nimi do fabryk, które ponownie je przerobią.

Biodegrapak w pewnym sensie przerywa ten łańcuch. To pakiet zaprojektowany tak, aby był ekologiczny na każdym poziomie. Składa się z oczyszczonej masy papierniczej, mąki i skrobi oraz – uwaga – nasion biologicznych.

Po wykorzystaniu jaj, zamiast wyrzucić opakowanie lub poddać je recyklingowi, użytkownik podlewa je lub sadzi, aby zawarte w nich nasiona mogły wyrosnąć na zielone rośliny. Główną ideą i celem jest stworzenie produktu naprawdę przyjaznego środowisku. Biodegrapak można pokruszyć lub po prostu podlewać wodą tak, jak stoi. Można zakopać w ziemi lub w doniczce. Nie tylko ulegnie biodegradacji, ale jeszcze wyrosną dzięki niemu nowe rośliny!

Biodegrapak opakowanie z nasionami

Opakowanie z nasionami

Zamiast recyklingu

Proste i piękne. Niczego nie wyrzucamy, niczego nie odsyłamy do recyklingu, dajemy opakowaniu nowe życie! Wewnątrz mogą być rośliny motylkowe, kwiaty, drzewa. Rosną i cieszą oko.

Jacek

Foto: George Bosnas

No Comments

Post A Comment