EKO KREDYT coraz bardziej popularny
6979
post-template-default,single,single-post,postid-6979,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-3.0.7,qi-blocks-1.3.3,qodef-gutenberg--no-touch,woocommerce-no-js,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.8.0,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-29.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-8015

EKO KREDYT coraz bardziej popularny

Małe banki ruszyły z ofertą kredytową na cele ekologiczne. Powód? Ogromne zainteresowanie rynku udziałem w programie „Mój Prąd” i odliczeniami podatkowymi z tytułu termomodernizacji domów.

Bank Spółdzielczy Ziemi Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim uruchomił właśnie nową ofertę „Eko Kredyt” skierowaną do osób zainteresowanych montażem i zakupem urządzeń ekologicznych. Można wziąć kredyt na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, zakup i montaż nowej instalacji grzewczej, w tym wymianę kotłów, docieplenie budynku mieszkalnego, wymianę stolarki okiennej, zakup przydomowej oczyszczalni ścieków, a także na – to ciekawe – zakup sprzętu AGD w klasie A+++.

Eko Kredyt z Piotrkowa: zasady

Bank nie pobierze prowizji od kredytobiorcy pod warunkiem założenia własnego konta TAK! (na bardzo atrakcyjnych warunkach). Oprocentowanie jest, trzeba to przyznać, atrakcyjne. Wynosi bowiem 4,84% – jest to oprocentowanie nominalne na dzień 13.02.2020 r. zmienne. Stanowi sumę stawki WIBOR 12-miesięcznego wyliczanego z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, jako średnia arytmetyczna kwotowań w IV kwartale kalendarzowym roku poprzedzającego rok naliczania odsetek plus marża Banku.

EKO Kredyt Piotrkow

Maksymalny okres spłaty kredytu to aż 10 lat. Na swoje potrzeby ekologiczne można otrzymać do 50.000 złotych. Pełną ofertę kredytu można znaleźć na stronie internetowej Banku.

Warto wziąć Eko Kredyt!

Czy taki kredyt się opłaca? Pisaliśmy już o tym: oszczędności mogą sięgnąć kilka tysięcy złotych! A jeśli np. w fotowoltaikę zainwestują małżonkowie, będą mieli szansę odliczenia od podatku w ciągu kilku lat nawet 100 tysięcy złotych!

Odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej obowiązują od 2019 roku. Mogą z niej skorzystać osoby rozliczające się według stawki podatkowej 18 i 32 procent, a także podatnicy, którzy stosują stawkę jednolitą w wysokości 19 procent. Odliczeń mogą również dokonać podatnicy opłacający ryczałty od przychodów ewidencjonowanych.

Kwota odliczenia podatkowego nie może przekroczyć 53.000 zł brutto (limit liczy się w kwotach z VAT, chyba, że osoba rozlicza już ten podatek – wówczas należy posługiwać się wartościami netto).

Nie można przedstawiać faktur opłaconych przez inne osoby. W przypadku małżonków między którymi istnieje współwłasność majątkowa małżeńska dopuszczalnym będzie (patrząc na dotychczasową interpretacje innych ulg mieszkaniowych) korzystanie z faktur wystawionych również na drugiego z małżonków o ile również nieruchomość objęta jest tą współwłasnością.

W takiej sytuacji małżonkowie będą mogli dzielić się odliczeniem w częściach równych, ale również w dowolnej innej proporcji (małżonkowie deklarować będą poprzez wskazanie kwoty ulgi, w jakiej proporcji korzystają w takim przypadku z odliczenia podatkowego). Jeśli z ulgi korzysta wyłącznie jeden małżonek i nieruchomość jest jego majątkiem osobistym – dla bezpieczeństwa faktury powinny być wystawiane wyłącznie na tego małżonka – właściciela tego budynku, a nie na oboje małżonków.

Małżonkowie skorzystają

W przypadku małżonków limit 53 tysięcy złotych dotyczy każdego z nich z osobna. Gdy kwota odliczenia jest wyższa od poziomu rocznego dochodu podatnika, nadwyżkę można rozliczyć w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Eko Kredyt – dobry na start

Biorąc kredyt w lokalnym banku spółdzielczym można „lewarować” swoją inwestycję w instalację fotowoltaiczną i otrzymać dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd”, które wynosi do 50 procent kosztów kwalifikowanych. Przy zakupie i montażu paneli jest to maksymalnie 5000 złotych. Program bije rekordy popularności.

Programy „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd” mogą się też okazać szczególnie atrakcyjne dla rolników. Rolnicy inwestujący w fotowoltaikę mogą liczyć na 25-procentowe odliczenie od podatku gruntowego. Ulgę można rozliczyć w ciągu 15 lat. Jeśli rolnik jest VAT-owcem, może odliczyć podatek VAT od zakupu i montażu urządzeń. Wszystko to sprawia, że kupując panele słoneczne można liczyć na około 48 procent upustu.

Inwestycja w fotowoltaikę może się zwrócić nawet w piątym roku pracy i przynosić zyski przez kolejnych 20 lat. Producenci ogniw fotowoltaicznych dają dziś 15-20 lat gwarancji na swoje produkty i twierdzą, że efektywność układu po 20 latach spadnie do 80 procent. To dobry wynik.

Jacek

Foto: Roy Buri z Pixabay 

No Comments

Post A Comment