Ile kosztuje własna farma solarna?
6544
post-template-default,single,single-post,postid-6544,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-3.0.7,qi-blocks-1.2.5,qodef-gutenberg--no-touch,woocommerce-no-js,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.6.6,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-29.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-8015

Ile kosztuje własna farma solarna?

To jeden z najmodniejszych tematów tej zimy. Ponad 17 tysięcy dofinansowanych instalacji, wielkie zainteresowanie i jednocześnie… sporo niewiadomych. Ile kosztuje fotowoltaika?

Naszą instalację fotowoltaiczną o mocy 10kW zamontowaliśmy w grudniu 2015 roku. Jej koszt, łącznie z zakupem inwertera i doprowadzeniem przyłączy wyniósł niespełna 6000 złotych/kW. Historię tej budowy udostępniliśmy tutaj, licząc, że nasze osobiste doświadczenia, zwłaszcza związane z eksploatacją, przydadzą się innym.

Od tamtego czasu zmieniło się wiele. Najpierw mocno pogorszyły się warunki inwestowania w odnawialne źródła energii, odbierając inwestorom chęć do budowania własnych „farm solarnych”, później, w minionym roku, błędy naprawiono i…

I znów mamy boom na fotowoltaikę! Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zatwierdzono już ponad 17 tysięcy wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd”. Postawiliśmy na swoich dachach instalacje o mocy przekraczającej 90 MW.

Portal WysokieNapięcie.pl wyliczył, że średnia instalacja montowana na dachu polskiego domu miała moc 5,6 kW i kosztowała 25.600 złotych. W przeliczeniu na moc średni koszt instalacji fotowoltaicznej wynosi więc 4.600 złotych za 1kW.

Interesując się – z poziomu zwykłego konsumenta – branżą  solarną od kilku lat mogę potwierdzić te dane. Między bajki trzeba włożyć lansowane przez firmy instalatorskie tezy o ponad 50-procentowym obniżeniu kosztów zakupu i montażu instalacji na przestrzeni kilku lat. Panele potaniały, to fakt, ale tylko przez moment, gdy na rynku panowała flauta. Dziś każdy monter i każdy dostawca urządzeń wykorzystuje olbrzymi popyt i podnosi ceny.

Firma, która montowała nasze panele oferuje dziś tę samą usługę w uśrednionej cenie przekraczającej 5.500 złotych, a i to „po znajomości”. Ale z perspektywy użytkownika instalacji nawet te nie najniższe ceny są dzisiaj atrakcyjne. Dlaczego?

Mamy przecież subsydium w postaci państwowej dotacji do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych w kwocie do 5.000 złotych. Za panele o średniej mocy około 5 kW zapłacimy po odjęciu dotacji nieco ponad 20 tysięcy złotych. Tę kwotę będzie można odliczyć od tegorocznego podatku dochodowego, odzyskując ponad 3,6 tys. złotych. Ostatecznie zatem koszt budowy instalacji fotowoltaicznej w przeciętnym polskim gospodarstwie domowych wyniesie około 17.000 złotych. Czyli – 3000 zł/kW.

O połowę mniej niż koszty poniesione w 2015 roku. Mogę się zżymać, że nie poczekaliśmy z montażem, ale i… cieszyć. Od czterech lat mamy prąd (prawie) za darmo. Dodajmy jednak, że „prawie” robi sporą różnicę.

Poniżej: interesująca infografika z Wysokiego Napięcia, dobrze obrazująca warunki, koszty i korzyści inwestowania w fotowoltaikę.

Jacek

Foto: Photo Mix z Pixabay 

No Comments

Post A Comment