Bądź eko i mieszkaj bezpiecznie – zadbaj o komin

Ekologia zaczyna się w Twoim domowym piecu, a Twoje bezpieczeństwo – w kominie. Zaniedbany komin to zagrożenie życia całej rodziny. Warto o tym pamiętać zwłaszcza teraz, gdy pierwsze mrozy sprawiają, że zaczynamy na potęgę palić w piecach i kominkach…

Jak zadbać o komin? Co zrobić, gdy dojdzie w nim do pożaru sadzy? Komenda Główna Straży Pożarnych przestrzega mieszkańców korzystających z własnych źródeł ciepła: o komin trzeba dbać regularnie!

Dbaj o komin dla własnego bezpieczeństwa

Warstwy sadzy w kominie mają chropowatą powierzchnię i hamują strumień spalin. Kilka milimetrów osady wewnątrz komina może stać się przyczyną pożaru. Kluczowe z perspektywy naszego bezpieczeństwa jest przede wszystkim to, czym palimy. Kilka tygodni spalania mokrego, żywicznego drewna sprawi, że nasz komin dosłownie oklei się smołą i sadzą. Wystarczy jedno silniejsze jego „przepalenie”, by sprowokować wewnętrzny pożar.

Zgodnie z prawem przegląd kominiarski winniśmy wykonywać co najmniej raz do roku, a w domach, w których palimy drewnem lub węglem – raz na trzy miesiące.

Jakie są objawy pożaru komina? Oddajmy głos strażakom:

Objawami pożaru sadzy jest przede wszystkim głośny dźwięk („dudnienie”) dochodzący z komina, któremu często towarzyszą snopy iskier lub nawet języki ognia, widoczne u wylotu komina nad dachem. Sam przewód kominowy robi się bardziej ciepły niż zwykle – czasem wręcz gorący.

Gdy zignorujemy pierwsze sygnały, mogą pojawiać się pierwsze rysy na ścianach, a to znak, że pożar rozgorzał już na dobre i komin zaczyna pękać.

Nigdy w takim przypadku nie należy gasić pożaru wodą. Powstająca wtedy gwałtownie para może spowodować pęknięcie przewodu kominowego. Gdy zauważymy pożar sadzy trzeba przede wszystkim wezwać straż pożarną i wygasić palenisko, ale nie wodą.

Od dołu i od góry trzeba zamknąć dopływ powietrza do pieca, a potem obserwować przewód kominowy – czy nie występują pęknięcia. Płonące sadze bez dostępu powietrza zaczną się stopniowo wygaszać.

Pamiętajmy również, że po ograniczeniu dostępu powietrza do komina w palenisku zacznie powstawać więcej tlenku węgla, czyli śmiertelnego czadu. Dlatego należy uchylić okna w pomieszczeniach, przez które biegnie komin do czasu przyjazdu strażaków, którzy sprawdzą stężenie.

Dużo ciekawych informacji o tym, jak dbać o własny komin znajdziecie w tym specjalistycznym serwisie.

Jacek

Foto: Kakaket z Pixabay 

Podziel się:

Warning: Undefined variable $prev_post in /home/klient.dhosting.pl/przesluga/niebozamiastem.pl/public_html/wp-content/themes/discussionwp/framework/modules/blog/templates/single/parts/single-navigation.php on line 16

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/klient.dhosting.pl/przesluga/niebozamiastem.pl/public_html/wp-content/themes/discussionwp/framework/modules/blog/templates/single/parts/single-navigation.php on line 16

Warning: Undefined variable $prev_post in /home/klient.dhosting.pl/przesluga/niebozamiastem.pl/public_html/wp-content/themes/discussionwp/framework/modules/blog/templates/single/parts/single-navigation.php on line 27

Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/klient.dhosting.pl/przesluga/niebozamiastem.pl/public_html/wp-content/themes/discussionwp/framework/modules/blog/templates/single/parts/single-navigation.php on line 27
Brak komentarzy

Zostaw komentarz