Superblog o ucieczce na wieś
5803
post-template-default,single,single-post,postid-5803,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-3.0.7,qi-blocks-1.2.5,qodef-gutenberg--no-touch,woocommerce-no-js,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.6.6,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-29.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-8015

Bądź eko i mieszkaj bezpiecznie – zadbaj o komin

Ekologia zaczyna się w Twoim domowym piecu, a Twoje bezpieczeństwo – w kominie. Zaniedbany komin to zagrożenie życia całej rodziny. Warto o tym pamiętać zwłaszcza teraz, gdy pierwsze mrozy sprawiają, że zaczynamy na potęgę palić w piecach i kominkach…

Jak zadbać o komin? Co zrobić, gdy dojdzie w nim do pożaru sadzy? Komenda Główna Straży Pożarnych przestrzega mieszkańców korzystających z własnych źródeł ciepła: o komin trzeba dbać regularnie!

Dbaj o komin dla własnego bezpieczeństwa

Warstwy sadzy w kominie mają chropowatą powierzchnię i hamują strumień spalin. Kilka milimetrów osady wewnątrz komina może stać się przyczyną pożaru. Kluczowe z perspektywy naszego bezpieczeństwa jest przede wszystkim to, czym palimy. Kilka tygodni spalania mokrego, żywicznego drewna sprawi, że nasz komin dosłownie oklei się smołą i sadzą. Wystarczy jedno silniejsze jego „przepalenie”, by sprowokować wewnętrzny pożar.

Zgodnie z prawem przegląd kominiarski winniśmy wykonywać co najmniej raz do roku, a w domach, w których palimy drewnem lub węglem – raz na trzy miesiące.

Jakie są objawy pożaru komina? Oddajmy głos strażakom:

Objawami pożaru sadzy jest przede wszystkim głośny dźwięk („dudnienie”) dochodzący z komina, któremu często towarzyszą snopy iskier lub nawet języki ognia, widoczne u wylotu komina nad dachem. Sam przewód kominowy robi się bardziej ciepły niż zwykle – czasem wręcz gorący.

Gdy zignorujemy pierwsze sygnały, mogą pojawiać się pierwsze rysy na ścianach, a to znak, że pożar rozgorzał już na dobre i komin zaczyna pękać.

Nigdy w takim przypadku nie należy gasić pożaru wodą. Powstająca wtedy gwałtownie para może spowodować pęknięcie przewodu kominowego. Gdy zauważymy pożar sadzy trzeba przede wszystkim wezwać straż pożarną i wygasić palenisko, ale nie wodą.

Od dołu i od góry trzeba zamknąć dopływ powietrza do pieca, a potem obserwować przewód kominowy – czy nie występują pęknięcia. Płonące sadze bez dostępu powietrza zaczną się stopniowo wygaszać.

Pamiętajmy również, że po ograniczeniu dostępu powietrza do komina w palenisku zacznie powstawać więcej tlenku węgla, czyli śmiertelnego czadu. Dlatego należy uchylić okna w pomieszczeniach, przez które biegnie komin do czasu przyjazdu strażaków, którzy sprawdzą stężenie.

Dużo ciekawych informacji o tym, jak dbać o własny komin znajdziecie w tym specjalistycznym serwisie.

Jacek

Foto: Kakaket z Pixabay 

No Comments

Post A Comment